Болката и сковаността често са свързани с промените във времето, особено с падащите температури през зимата. Разбирането защо някои хора реагират на метеорологичните промени, а други не, е неясно, но има няколко стъпки, които можете да предприемете, за да се чувствате по-удобно и да намалите риска, когато времето стане студено.
В индийската култура зимата е характерна като Вата Доша (суха и студена) и има вредно въздействие върху ставите. С напредването на възрастта проблеми като ревматоиден артрит, остеоартрит, подагра, идиопатичен артрит или анкилозираща спондилоза стават чести и зимата причинява много болка.
Днес ще си поговорим дали болката в ставите през есента и зимата е случайна, или се дължи на някои други причини, и дали можем чрез алтернативната медицина Аюрведа да излекуваме болящите стави.
Какво представляват ставите?
Ставите са връзките между костите в тялото, които свързват костната система във функционално цяло. Те са конструирани така, че да позволяват различни видове движения. Някои стави, като коляно, лакът и рамо, са самосмазващи се, почти без триене и са в състояние да издържат на компресия и да поддържат големи натоварвания, като същевременно изпълняват плавни и прецизни движения.
Връзката между зъба и челюстната кост се нарича още става и се описва като фиброзна става, известна като гомфоза. Съединенията се класифицират както структурно, така и функционално.
А какво представлява алтернативният метод за лечение Аюрведа?
Аюрведа се превежда като „знание за начина на живота“ или „наука за дълголетието“. На санскрит „аюр“ означава „живот“ или „начин на живот“, а „веда“ означава „знание“.
Аюрведическата медицина използва:
- хранителния режим
- техники за детоксикация и пречистване
- лекарства на основата на билки и минерали
- йога
- дихателни упражнения
- медитация
- масажна терапия като методи за холистично лечение.
Аюрведа се е практикувала широко още в Индия, но продължава и днес да печели нови привърженици на запад. При нея се лекува цялата личност, а не единствено здравословните проблеми на пациента.
Видове енергии и диагностика при Аюрведа лечение
В Аюрведа съществуват три основни типа енергии, протичащи в тялото на човека:
- Вата – кръвообращение, сърцебиене и дихателните пътища на организма.
- Пита – метаболизма на тялото на човека.
- Кафа – имунна система и развитието на тялото на човека.
Осем са основните начини за диагностика на Аюрведа:
- Нади – служи за диагностика на пулса.
- Моотра – служи за диагностика на урината.
- Мала – служи за диагностика на изпражненията.
- Жива – служи за диагностика на езика.
- Шабда – служи за диагностика на речта.
- Спарша – служи за диагностика на докосването.
- Друк – служи за диагностика на визията.
- Аакрути – служи за диагностика на външния вид.
Защо настинката причинява болка и скованост?
Няма единно обяснение защо падащите температури засягат ставите. Една от теориите се отнася до спада на барометричното налягане, което кара сухожилията, мускулите и околните тъкани да се разширяват. Поради ограниченото пространство в тялото, това може да причини болка, особено в ставите, засегнати от артрит.
Някои хора по-податливи ли са от други?
Тялото на всеки човек реагира на колебанието на барометричното налягане, но хората с артрит и тези с хронична болка са по-уязвими на усещане за дискомфорт. Също така лошото време може да повлияе на настроенията на хората; ако сте тъжни или депресирани, възприемането на болката може да бъде увеличено.
Симптоми:
- Силна болка. Основният симптом е силната болка в засегнатите стави. Тъканите във и около ставите се възпаляват и движението на ставата е изключително болезнено. Ако продължим и по-нататък, нелекуваният артрит може да доведе до трайна деформация на засегнатите стави.
- Лека треска. Силна болка и скованост в засегнатите области, особено скованост и болка (т.е. пръсти, китки, лакти, колене, глезени) сутрин. Изтласкваща болка и скованост в ставите.
Основни причини:
- Физичекса травма
- Вирусен щам
- Изкълчване
- Стара ставна травма
- Инфекции – много инфекции причиняват болки в ставите и болки в мускулите
- Вирусна инфекция
- Настинка
- Грип
- Бактериална инфекция
- Неправилно хранене и начин на живот
Кога трябва да се консултирате с лекар?
Ако имате някакви необичайни или нови симптоми със ставите – като постоянно подуване, зачервяване, затруднения при натискане или използване на ставата – добра идея е да се консултирате с вашия лекар. Ако имате постоянна или силна болка, която става инвалидизираща, незабавно потърсете медицинска помощ.
Намалете риска от болки в ставите
- Облекчете шока от студеното време върху тялото си, като се обличате на слоеве, за да останете на топло.
- Изградете мускулна и костна сила чрез упражнения. Това намалява натиска върху ставите ви, така че те са по-малко податливи на наранявания.
- Поддържайте здравословно тегло, за да намалите стреса върху ставите, особено коленете.
- Избягвайте излишно натоварване на ставите по време на ежедневни дейности.
- Нанесете затоплящи подложки върху болезнените места. Топлината помага да отпуснете мускулите си.
- Станете, разходете се и бъдете активни на закрито и на открито. Разтегнете се преди да излезете навън, за да разхлабите схванатите стави. Повишената активност през зимата поддържа мускулите и ставите ви здрави.
- Спете добре през нощта, хранете се здравословно и поддържайте положителна перспектива.
Кафа храни за стави
Слешака Кафа (синовиална течност) се намира между костните стави и помага за гладкото движение на крайниците. Кафа е отговорен за поддържането на тъкани, телесни течности, смазване, гъвкавост и твърдост в тялото. Те са важни за правилното функциониране на ставите и затова е важно да се включат повече храни за балансиране на Кафа, особено през зимата.
Бамя, кълнове, тиквени семки, спанак и черен боб помагат за възстановяването на Слешка Кафа в тялото и улесняват безболезненото движение на ставите.
Топъл аюрведичен масаж на Potali
Аюрведа масажите с топла лапа са полезни за насърчаване на мускулната и ставна релаксация. Лапата, известна като Potalis в Аюрведа, може да се приготви у дома и да се използва при замръзнали рамене, болки при спондилит, артрит и всякакви ставни и мускулни болки.
- Как да си приготвим домашна лапа?
В чист муселин или памучен плат опаковайте:
- 1 чаша ориз на прах
- 3 супени лъжици настърган пресен джинджифил
- 1 чаена лъжичка кардамон на прах
- 1 чаена лъжичка карамфил на прах
- 1 чаена лъжичка каменна сол.
Завържете го в торбичка. Вземете чаша сусамово масло и леко загрейте в тиган. Потопете торбичката в затоплено масло. Проверете топлината на поталиите и нанесете внимателно върху ставите. Това ще отпусне мускулите около ставата, ще насърчи кръвообращението и ще осигури невероятно облекчаване на болката.
Йога за облекчаване на болката, гъвкавост и сила
Известно е, че Marjariasana (котешка поза), Balasana (поза на детето) и Gomukhasana (поза на крава) поддържат ставите гъвкави. Тези асани обаче не трябва да се правят, когато изпитвате болка. Правенето на тези йога асани редовно дава на ставите гъвкавост и плавност и укрепва ставните мускули.
Сминдух (Methi):
Сминдухът е висококачествен антиоксидант с противовъзпалителни свойства, което го прави предпочитан избор за лечение на болки в ставите.
- Начин на употреба:
Погълнете една чаена лъжичка сминдух на прах, смесена с мед, и изпийте чаша хладка вода с нея. Не глътвайте цялата течност от чашата наведнъж! Правете бавни глътки. Скоро ще забележите разлика в тежестта на болката, която изпитвате.
Диета
- Ставите се радват на добро здраве със същата здравословна диета като сърцето и мозъка, с пресни плодове, зеленчуци, ядки, семена, пълнозърнести храни и мазни риби, които помагат за намаляване на възпалението и поддържане им здрави.
- Плодовете и зеленчуците са основният хранителен източник на витамин С, който е необходим за синтезата на колаген в хрущяла, както и за антивъзпалителните му антиоксидантни ефекти.
- Семена от целина и горчивата тиквичка са много полезни.
- Също така е важно да се пият достатъчно количество течности и най-вече вода, за да се поддържа хидратация на ставите.
0 коментара