Водеща началото си от ведическата култура в Индия древната медицина Аюрведа вече повече от 5000 години помага на хора от различни възрасти да преодолеят заболяванията си. Ако желаете да повишите имунитета си по натурален начин, то Аюрведа е точно за вас. Обикновено зимата се счита за най-подходящ сезон за терапия за укрепване на имунитета, но можем да се опитаме да подобрим имунитета си по всяко време на годината при нужда.
В Аюрведа имунната система се нарича оджас. Това е фина жизнена енергия, намираща се в сърдечната чакра. Когато здравето на човек отслабне, това е знак, че енергията оджас в тялото е намаляла. Когато нивото на оджас е ниско, човек е уязвим към различни инфекции, заболявания като язва, дори ракови образувания.
Аюрведа смята, че негативните емоции също могат да станат причина за намаляването на оджас. Това са например омразата, гневът, тревогата, вината, завистта, ревността, прекалената умора или глад.
И в действителност отслабването на имунитета може да се предизвика от различни негативни емоции, психическо напрежение, замърсяване на околната среда, злоупотреба с антибиотици, метаболитни нарушения ( наднормено или поднормено тегло), нездравословен начин на живот, (липса на физическа активност и прекалена консумация на вредни храни), а също и генетически фактори.
Важно е да отбележим, че вредните храни, особено тези, съдържащи рафинирана захар намаляват способността на клетките да се борят с вирусните инфекции. Доброто здраве е знак, че имунната ни система работи както трябва.
Ниското ниво на съпротивителни сили прави организма ни уязвим към различни зарази, алергии, умора, усещане за летаргичност и отпадналост, дихателни проблеми, храносмилателни проблеми, липса на апетит, хронично безсъние.
Друг аспект на имунната система е нейната хиперактивност, когато напада собствените клетки на тялото като ги мисли за чужди нашественици. Тази неспособност за различаване на чужди организми и здрави клетки се нарича автоимунно заболяване, каквито са например болест на Хашимото, ревматоиден артрит, лупус и други.
В Аюрведа това се нарича “теджас„ – интелигентноста на тялото ни. Благодарение на “теджас„ клетките на тялото ни могат да комуникират една с друга посредством хормони и химически “съобщения”. Когато тази интелигентност на тялото е нарушена поради наличие на токсини или травма, теджас се блокира и не може да различава клетките правилно.
Всяка храна, която повишава оджас е добра за имунитета, а тази, която повишава ама, трябва да се избягва.
Представяме Ви няколко начина как да повишите имунитета си с помощта на Аюрведа
Избирайте натурални и лесносмилаеми храни
Да, чували сме много пъти, че трябва да повишим приема си на сурови плодове и зеленчуци. Натуралната растителна храна е изключително застъпена в Аюрведа кухнята. Но всъщност според Аюрведа храната е добре да е преминала термична обработка, за да се усвои лесно от организма и да не създава тежест в стомаха.
Кои аюрведични храни са имуностимулиращи?
Аюрведа съветва за здрава имунна система освен зеленчуци и плодове да консумираме зърнени храни, бобови растения, немазни натурални млечни продукти. Препоръчва се ястията да са със стайна температура, и да не са нито сурови, нито преварени според Махариши Аюрведа.
Аюрведа препоръчва млечни продукти като домашно мляко, панир (вид индийско сирене), както и популярното индийско краве масло – гий за повишаване на оджас енергията. Органичните прясно мляко и гий са ценени от Аюрведа заради свойството си да стимулират оджас. Млякото може да се стопли преди пиене и да му се добави щипка кардамон, за още по-лесно усвояване от организма. Условието е да се пие отделно от основните ястия.
Почитана храна също е мунг дал (индийска яхния счервена леща и зеленчуци), която се усвоява лесно от стомаха и е питателна храна. За имуностимулиращи храни се считат също ябълките, тъй като съдържат богато количество антиоксиданти, разтворими и неразтворими фибри, които действат пречистващо на червата.
Всички сладки и сочни плодове като круши, праскови, сливи, ананас, манго. Те се трансформират бързо в оджас, особено ако са узрели на клоните на дървото. Сокът от нар, а също и екстрактът от семена от нар са силно имуностимулиращо средство. Те улесняват процеса на храносмилане без да раздразняват Пита конституцията и пречистват организма от всички вредни вещества.
Зеленолистните зеленчуци също са препоръчително средство при слаба имунна система – спанак, кейл, къдраво зеле. Когато се задушат и подправят с имуностимолиращи подправки се превръщат в мощен имунстимулант. Те снабдяват организма с калций, желязо и други ценни нутриенти, които имат пречистващ ефект върху червата. Броколите, зелето и карфиолът пък съдържат доста антиоксиданти, флавоноиди, които също стимулират имунитета.
Бобовите растения се ценят високо в Аюрведа, тъй като са добър източник на протеин и са лека и здравословна храна за организма, която ни засища задълго и може да се консумира всеки ден. Когато избягваме всички полуфабрикати (вакумирани, замразени, консервирани храни), съдържащи консерванти и подобрители, ние повишаваме по естествен начин телесната си енергия оджас. Препоръчителни са местно отгледаните сезонни плодове и зеленчуци, тъй като не съдържат вредни пестициди и съдържат повече минерали.
Зърнените храни като киноа, амарант, лен също укрепват слабия имунитет, поради съдържанието си на фибри и ценни хранителни вещества, които изчистват целия организъм от отровните вещества.
Що се касае месото, Аюрведа не го препоръчва особено, тъй като се смила по- трудно и съответно създава Ама енергия.
Преработените храни повишават енергията “ама”. Те не позволяват на таджас да достигне клетките на тялото. Тя се характеризира с натрупване на токсини в тялото и с несмляната храна. Тъй като не е усвоена правилно от организма, тя започва да гние, започва процес на ферментация и оттам произвеждането на токсични вещества, които се запространяват в организма.
Затова и според Аюрведа не само храната, с която се храним е важна, но и начинът, по който се храним. Желателно е да се храним бавно, да сдъвкваме храната добре, за да можем максимално да подпомогнем процеса на храносмилане и усвояването на хранителните вещества.
Избягвайте прости захари във всякаква форма. Правилната функция на стомаха е един от признаците за стабилна имунна система. Когато храносмилателната ни система работи както трябва, ние имунизирани срещу болестите.
Добавяйте към ястията си имуностимулиращи подправки
В Аюрведа се препоръчва готвенето с разнообразие от подправки и най-вече такива, които не нарушават енергията на храната, а я допълват. Подправките улесняват храносмилането и спомат за пълното усвояване на хранителните вещества от храната от тялото. Ако например добавим леки подправки към храни като сварени зеленчуци, бобови растения, зърнени храни, това ще повиши енергията оджас.
Подправките освен че придават приятен аромат на ястията, те имат свойство “Йогавахи”, което означава, че са носители на лечебни свойства до всички клетки и тъкани на тялото. Наименованието “Йогавахи” носят всички натурални лечебни средства като подправки, билки, пчелен мед, които имат доказани медицински свойства.
Различните подправки имат свои специфични имуностимулиращи свойства:
- Куркумата например има силен имуностимулиращ ефект, което се дължи на способността й да отстранява токсините от тялото и стимулира “интелигентността’’ на клетките на имунната система.
- Кимьонът спомага за намаляването на Ама, черният пипер пък прочиства цялостно тялото, което улеснява достигането на енергията оджас до тъканите в дълбочина.
- Препоръчват се също джинджифил, карамон, канела, лечебни билки под формата на чайове и тоници, някои от които ашваганда, трифала, амла, тулси (свещен босилек).
Да се глезим с ежедневен масаж
Масажът с топли билкови масла като сусамово масло подпомага не само здравето на кожата ни и тонуса на мускулите ни, но и ни прави по-здрави вътрешно.
Да релаксираме
За здрав имунитет Аюрведа съветва да сме физически активни и да осигуряваме правилно възстановяване на тялото си, за да му дадем възможност да укрепи съпротивителните си сили. Най-добрия начин да направим това е чрез йога упражнения, ходене пеша, излети в планината, медитация, пранаяма дихателни техники.
0 коментара