FB PIXEL

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

14.09.2020

Аюрведа популярната традиционна индийска медицина се състои от две санскритски думи AYUR „живот“ и VEDA „знание“. Значението на това е Науката за живота. Тази 5000-годишна лечебна система от Индия препоръчва вегетарианска диета.

Аюрведичната диета не само подхранва тялото, но и възстановява баланса на 3-те Доши, което е от съществено значение за поддържане на здравето. В зависимост от дошата или физическия тип на тялото, някои храни могат да бъдат полезни, а други трябва да се избягват. Същите храни могат да имат обратен ефект върху друга доша.

Науката на Аюрведа учи, че правилната диета е основата на лечението. За максимално здраве и жизненост, идеалната диета е тази, която балансира нашите индивидуални доши.

Важна част от тази диета са бобовите растения, като леща, боб или грах и всички те са основно семена от конкретни растения. Има многобройни сортове бобови растения, отглеждани в целия свят, които се предлагат в различни форми, размери и цветове. Бобовите култури са отглеждани от хиляди години.

В много части на света бобовите растения се считат за изключително ценни храни, тъй като са добри и евтини източници на здравословни елементи. Като цяло, те са с високо съдържание на добри въглехидрати, протеини, фибри и с относително ниско съдържание на мазнини.

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

 

Бобовите растения са основна храна в много страни, като Индия и Близкия изток. Сортовете Дал (Dahl) са тип бобови растения, често споменавани в аюрведичното готвене. Според Аюрведа, бобовите растения помагат за изграждането на всичките седем вида датус (Dhatus плазма, кръв, мускули, мазнини, кости, нерви и репродуктивна тъкан) или най-вече на телесната тъкан, особено мускулната, което ги прави особено важни за хората на вегетарианска (или веганска) диета.

В аюрведичната диета бобовите растения често са част от почти всяко хранене на деня. Използват се и за приготвяне на десерти и закуски. Протеинът в бобовите растения е много по-здравословен от този, който се намира в месните продукти, сиренето, яйцата и рибата.

Единственото нещо е, че протеинът от бобовите растения изисква доста усилия от храносмилателната система, затова хора, които не са свикнали с честа консумация на бобовите култури, ще се възползват от подправки, които подпомагат храносмилането–семена от кимион, пресен джинджифил и черен пипер. Добавянето на тези подправки към ястия от бобови растения ще помогне да се намали всеки страничен ефект, като подуване на корема или газове, с които бобът често се свързва.

Най-добре е да добавяте боб към диетата си постепенно, ако той е нов за вас. При редовен прием тялото ви ще се адаптира към бобовите храни и ще ви даде възможност да ги усвоите по-добре.

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

 

Има три основни начина за приготвяне на бобови растения според Аюрведа:

  • Накисват се във вода за една нощ и след това се сваряват на следващия ден. Подправките могат да се добавят по време на готвене или след това. Зеленчуци и зърнени храни могат да се добавят по време на готвене. След това бобът може да се изсипе върху ориз или да се яде с хляб – като индийския хляб хапати или пита
  • Бобът може да се накисне в продължение на няколко часа, след това да се смели на паста с блендер и с нея да се оформят фритери или десерти
  • Бобът може и да се смила на брашно, за да се направи хляб, десерт или пудинг.

Ако планирате да включите бобовите растения в ежедневната си диета, тенджера под налягане ще ви помогне да ускорите времето за готвене без предварително накисване. Освен това в нея се постига изключително мека консистенция на готовото ястие, което помага за по-лесно смилане.

Според Аюрведа вселената се управлява от 5 елемента: ЗЕМЯ – ВОДА – ОГЪН – ВЪЗДУХ – ЕТЕР. В нашите тела тези елементи управляват трите Доши физическата структура и умствената структура.

Физическата структура

  • Вата Суха кожа, слабо тяло, чувствителност към студ
  • Пита Здрава кожа, нормално тяло, чувствителност към топлина
  • Кафа Мазна кожа, пълно тяло, предпочита топъл климат

 

Психическа структура

  • Вата Креативни, адаптивни, могат да бъдат чувствителни
  • Пита Интелигентни, експедитивни, с тенденция към емоционалност
  • Кафа Радостни, грижовни, с тенденция към депресия

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

Варива и зърнени храни за всяка доша

Вата доша

Бобовите растения и зърнените храни имат високо количество трудно усвоим протеин, чийто метаболитен страничен продукт е азотните отпадъци. Азотът е газ, а всички газове увеличават дисбаланса на Вата. Поради това, хората с главно Вата доша не бива да ядат прекалено много протеини.

Те трябва да ядат само малко количество бобови растения по време на хранене. Боб мунг е най-добрата храна с високо съдържание на протеини, тъй като те са лесно смилаеми и не причиняват газове. Фъстъците причиняват съсирване на кръвта и затова не бива да се ядат от хора с проблеми с кръвообращението.

 

Пита доша

Хората с предимно Пита доша имат най-добрата храносмилателна система от трите доши. Почти всички бобови растения са добри за тях, с изключение на някои лещи. Но все пак, прекаляването с консумацията на бобови култури може да бъде проблем, тъй като съдържат много азотни отпадъци, което причинява дисбаланс поради тяхната киселинност, не само на Пита, но и на другите доши. Малки количества са най-добри. За хората с предимно Пита доша най-добрите варива и зърнени храни са нахут, соя, боб мунг и черна леща.

 

Кафа доша

Хора с Кафа доша не се нуждаят от много протеини, затова не е нужно да консумират прекалено много бобови или зърнени храни. Те трябва да избягват най-тежките бобови растения като бял боб, соя и черна леща. Кафа може да приема малки количества добре сготвен тофу, но големи количества често причиняват дисбаланс на дошата. Най-добрите варианти са боб мунг, червена леща и боб пинто.

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

Накисването на каквито и да е варива поне един час преди готвене, намалява газовете, които причиняват дисбаланс на трите доши. Ако това не помогне, сложете бобът да се вари във вода за пет до десет минути, след което изхвърлете водата и ги сложете да киснат в чиста вода за няколко часа.

Най-добрите бобови растения са боб мунг, нахут, соя, червена леща и черна леща. Черната леща има много важни минерали, но е трудно смилаема. Затова трябва да се подправя с гореспоменатите подправки за добро храносмилане.

Боб мунг (Phaseolus aureous)

Този боб е дребен на вид с ярко зелена кожа и жълта вътрешност. Той е добре познат както в индийската, така и в китайската кухня. При аюрведичното готвене той се използва цял или олющен, на малки, жълти зрънца, наречени Mung Dahl. Тези зърна не се нуждаят от предварително накисване и са лесни за приготвяне до мека консистенция в тенджера под налягане. Те също могат да се готвят в обикновена тенджера, но ще отнемат малко повече време да се сварят.

Най-лесен за храносмилане от всички зърнени култури е боб мунг, особено когато е олющен и се разкрие жълтата му вътрешност. Този боб помага да се балансират трите доши и е най-бърз за приготвяне. Необходими са само 20 минути за това.

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

Боб мунг е една от най-ценените храни в Аюрведа. Той е Tri-Doshic, което означава, че помога за балансирането на трите доши, особено когато е приготвен с подправки, подходящи за всяка доша.

Според съвременните специалисти по хранене, бобът предлага 14 грама протеини на сварена чаша. Той е добър източник на диетични фибри, фитоестрогени и витамин А, С, Е, фолиева киселина, тиамин, калций, желязо, магнезий, фосфор, калий и мед.

 

Аюрведична рецепта за супа от боб мунг

Тази Tri-Doshic и натурална супа за детоксикация е една от най-мощните супи в Аюрведа. Древната индийска наука обяснява, че супата от боб мунг действа като пречиствател на черния дроб и жлъчния мехур.

Тъй като тази аюрведична супа помага за детоксикацията на тялото ви, консумирането ѝ всеки ден ще насърчи загубата на тегло и премахването на задържана вода в тялото ви. Тази супа също помага за коригиране на храносмилателни проблеми като нисък апетит, киселинност, слабо храносмилане и газове, като същевременно повишава енергията и жизнеността.

Необходими съставки: 

  • 1 чаша изцяло зелен боб мунг
  • 5-6 чаши вода
  • 1 супена лъжица Ghee (масло)
  • 1 супена лъжица семена от кимион
  • 2 големи скилидки чесън, нарязани на ситно
  • 5 къри листа, пресни или сушени
  • 1 малка шепа листа кориандър, нарязан на ситно
  • 1/2 чаена лъжичка куркума
  • 1/2 чаена лъжичка сол (или на вкус)
  • 1/2 чаена лъжичка прах от гарам масала
  • 1 тенджера

Храните в Аюрведа – варива и зърнени култури

Подготовка:

  • Измийте боба
  • След това го добавете в тенджера заедно с 4 чаши вода и ги оставете да заври. От време на време разбърквайте, за да предотвратите залепване на дъното
  • Гответе го на среден огън, без капак за 30 минут.
  • Добавете още 1 чаша вода и продължете да готвите за още 15-20 минути или докато бобът омекне напълно
  • След това, махнете тенджерата с боб от котлона
  • Загрейте маслото в тиган до средно горещо
  • След това добавете семената от кимион
  • Когато семената започнат да подскачат в тигана, добавете чесъна и изчакайте, докато стане светлокафяв
  • След това добавете листата от къри, кориандър, куркума и гарам масала на прах.
  • Бързо ги смесете
  • Добавете тази смес от подправки в супата и добавете сол
  • Сега оставете супата да ври за 2 минути и сервирайте

Харесахте статията? Споделете я с ваши приятели.

0 коментара

Подайте коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *