Карамфилът е една от аюрведичните билки с много ползи за организма. Той представлява изсушени цветни пъпки на дървото Syzygium Aromaticum. Освен като подправка, карамфилът се използва от години и като лекарство за много заболявания. Традиционно се прилага за лечение
на кариес, храносмилателни проблеми, лош дъх и дори като афродизиак. Особено полезен е като детоксикиращо средство за организма.
Кога възниква карамфилът?
Карамфилът възниква през 3 -ти век пр.н.е. Китайският император го е използвал за освежаване на дъха си. През 1 век сл. Хр. започват да го използват и римляните, а до края на 176 г. сл. н. е. ценната подправка вече стига до Египет. Оманските моряци, които са пътували от Индия до Африка, развиват широко търговията с карамфил. Ползи за здравето от това екзотичното растение започва да вижда все по-голяма част от света.
Доскоро карамфилът растеше на няколко Молукски острова, включително Моти, Макиан, Тернате, Бакан и Тидоре. Смята се, че най-старото карамфилово дърво е на остров Тернате (350-400 години).
Хранително съдържание на карамфила
Освен че придава аромат на определени видове храни като чай, супи, сладкиши и др., карамфилът показва превъзходен хранителен профил, включващ множество основни витамини, минерали, както и диетични фибри.
Те са с ниско съдържание на калории, което ги прави идеални за отслабване. Освен това доставят достатъчно количество фибри, за да улеснят гладкото храносмилане. Карамфилът е богат източник на манган, ключов микроелемент за оптимални мозъчни функции и укрепване на костите, заедно с калций и фосфор.
С високото си съдържание на витамин К карамфилът помага за бързото кръвосъсирване на кръвта при наранявания, а огромните запаси от калий са ценни за поддържане на нормално кръвно налягане и предотвратяване на хипертония.
Карамфилът съдържа и множество съединения с мощни антиоксидантни свойства, а именно витамин С, витамин Е, евгенол, флавоноиди и галова киселина, които елиминират вредните свободни радикали от тялото. Това предотвратява риска от рак, укрепва имунитета, осигурява оптимален метаболизъм, подобрява състоянието на кожата и косата.
Как да си добавим карамфил в ежедневното си хранене?
Карамфилът, наричан още “Laung” или “Lavanga”, е неразделна част от индийската кухня от незапомнени времена заради невероятния си ментов аромат и леко пикантен вкус, в допълнение към безбройните ползи за здравето, които носи. Индийците го използват в традиционните рецепти или като цяла пъпка, или смлян на фин прах карамфил. Как се приема подправката с храната, може да се прочете във всяко ръководство за готвене на индийски ястия.
Карамфилът на прах често е част от обичайните индийски смеси от подправки, като гарам масала, года масала и четинад масала. Изсушени пъпки или смлян се използва също за приготвянето на чай от карамфил, топли напитки и десерти. В малки количества се добавя към месни кърита и супи, придавайки им ободряващ аромат и леко остър вкус.
Какви са ползите за здравето от карамфила?
Действа детоксикиращо
Карамфилът има силен потогонен ефект, затова действа отлично за прочистване на тялото от токсини и изпотяване при треска.
Повишава имунитета
Удивителната съставка евгенол в карамфила е особено ефективна срещу много вредни бактерии, гъбички и вируси. Антивирусният и кръвопречистващият потенциал на карамфила намаляват токсичността в кръвта и повишават устойчивостта срещу болести чрез стимулиране на белите кръвни клетки.
Карамфилът овишава имунитета , успокоява болното гърло и поддържа здрава храносмилателна система. Горещите напитки, поднесени с натрошен карамфил, могат да бъдат удоволствие за вашите вкусови рецептори. Освен това облекчава симптомите на кашлица, настинка и други здравословни състояния.
Капка масло или щипка стрит на прах карамфил в любимата ви напитка ще облекчи стреса. Тъй като карамфилът има антистресови свойства, добавянето на този продукт към вашата диета ще ви направи отпуснати и спокойни.
Пречиства кръвта и стимулира кръвообращението
Добавянето на карамфил към ежедневната ви диета задейства метаболитната активност и регулира телесната температура. (А щом засилва метаболизма, значи, че можете и да използвате карамфил за отслабване). Зареден с антиоксиданти, карамфилът може да пречисти кръвта и да осигури блясък на кожата отвътре. Ако се чувствате стресирани, втрийте малко топло масло от карамфил върху главата, шията и гърба и ще почувствате незабавно облекчение и подобряване на настроението.
Подпомага храносмилането
Карамфилът подобрява храносмилането чрез стимулиране на ензимните секреции и стимулира перисталтиката на червата. Карамфилът се използва най-добре за облекчаване на метеоризъм, стомашна раздразнителност, диспепсия и гадене.
Контролира диабета
Карамфилът е най-подходящ за хора с високи нива на кръвната захар. Изследванията са установили, че той подобрява инсулиновата чувствителност и подпомага ефективното функциониране на инсулина.
Добър за костите и ставите
Флавоноидите и евгенолът са хидроалкохолни съединения, които се съдържат в карамфила, и точно те действат благотворно на ставите и костите, увеличавайки плътността им. Затова, ако имате остеопороза, непременно вземайте редовно карамфил с храната си.
Намалява болките в тялото и възпалението
Съдържащият се в карамфила Евгенол действа противовъзпалително и облекчава болката в тялото. Това се дължи на стимулацията на болковите рецептори в тялото. Карамфилово масло или екстракт осигурява облекчение при артрит, възпаление и всякаква болка като цяло.
Облекчава зъбобол
Карамфиловото масло е ефективно средство за зъбобол, възпалени венци и язви в устата поради бактерицидните си свойства. Според Американската дентална асоциация карамфиловото масло е одобрено като дентална упойка.
Предотвратява рак
Консумацията на карамфил може да смекчи рисковете от разрастване на ракови клетки в тялото. За да се предпазите от рак, яжте повече карамфил, тъй като евгенолът в карамфила притежава силни антикарциногенни свойства и помага за контролиране на рака на белите дробове, рака на гърдата и рака на яйчниците в ранните му стадии.
Улеснява дишането
Пациентите, страдащи от бронхит или астма често биват съветватвани да вдишват миризмата на карамфил за незабавно облекчение. Поставете малко карамфил върху гореща плоча и вдишайте тези изпарения за отваряне на запушени дихателни пътища и затруднено дишане.
Притовеният с масло от карамфил чай прочиства дихателните пътища. Само две капки карамфилово масло към чая за достатъчни, за да усетите положителния ефект. А за успокояване на възпалено гърло е добре да се дъвче парче карамфил.
Облекчава стомашни язви
Съединенията в карамфила могат също да лекуват стомашни язви, известни още като пептични язви. Тези язви са болезнени и се образуват в лигавицата на стомаха, хранопровода и дванадесетопръстника. Те засягат здравето на стомаха, като намаляват защитната му обвивка поради генетика, стрес или инфекции.
Карамфилът произвежда етерично масло в тялото ни. По този начин увеличава производството на стомашна слуз. Тя се превръща в преграда за ерозиращото действие на солната киселина върху лигавицата на стомаха. Освен това карамфилът може да лекува и стомашни язви.
Как да използваме карамфила като аюрведична храна?
Подправката карамфил безспорно влияе положително на здравето ни, ако се използа редовно. Можем да сия закупим във вид на цели скилидки, които да смелем вкъщи. Така ще сме сигурни, че подправката ни е свежа и снай-добри качества. Продава си също и на прах в пакетчета.
Често се използва заедно с десертни подправки като канела и индийско орехче. Като алтернатива често се използва в къри и оризови пилафи.
Две домашни рецепти за ястия с карамфил
Домашен микс за десерти и сладкиши
Можете лесно да си приготвите в домашни условия ароматна смес, която да използвате при направата на торти, сладкиши и различни видове други десерти. Приготвянето й е повече от лесно. Снабдете се от магазина с пакетчета смлени подправки – карамфил, канела, индейско орехче, а също и бахар, джинджифил и кориандър.
Смесете по две супени лъжици от всяка подправка в подходящ съд и ги разбъркайте добре, за да си смесят ароматите. От бахара и индийското орехче можете да сложите двойно повече. След това съхранете получената смес в бурканче или друг херметически затворен съд и можете да я използвате продължително време. Добавяйте я най-вече на зимните сладкиши – кексове, тиквеник, щрудели.
Ябълково реване със сироп от захар и карамфил
Забъркайте кексово тесто от 4 яйца, чаша брашно (чаена) с един бакпулвер в него и чаша захар.
В правоъгълна или кръгла тава изгорете чаша и половина захар на карамел. Отгоре наредете 6-7 бр. ябълки на кубчета и ги залейте с една чаша вода. Сложете ги да се задушат до омекване във фурната на 200 градуса за 20-ина минути.
Предварително приготвеното кексово тесто се изсипва в тавата върху ябълките и се връща във фурната за още 30 минути печене или до готовност.
Сиропът завира на котлона, приготвен от чаша захар, две чаши вода, сложете и 7-8 зърна карамфил подправка. Залейте със сиропа изпеченото реване, като спазвате принципа: горещ сироп – студен сладкиш, или обратно.
В заключение може да се каже, че ползите на карамфила за здравето ни са безспорни. Тази често срещана азиатска подправка има и много лечебни свойства, които още веднъж доказват аюрведичното значение на билките и техните дългосрочни ефекти.
0 коментара